Druhý čtvrtek v říjnu již tradičně patří Světovému dni zraku, který se pravidelně slaví ve více než 150 zemích světa. Akce cílí na osvětu a připomíná důležitost prevence a pravidelných kontrol. Letošní ročník se věnuje především digitální únavě očí. Přinášíme vám tipy, jak zraku ulevit během sezení u počítače.

Světová populace stárne, lidé se dožívají vyššího věku, a s tím přibývá nejrůznějších neduhů. Kromě jiného se zvyšuje výskyt slepoty jako následku chronických onemocnění. Na světě trpí problémy se zrakem nebo jeho ztrátou téměř 300 milionů lidí. Alarmující je však také fakt, že ve velké většině by šlo onemocněním předejít. Jak? Včasnou diagnostikou, kterou zajistí preventivní prohlídky.

Den pro dobré vidění

Zdůraznit důležitost pravidelné péče o oči a zvýšit povědomí veřejnosti o slepotě a poškozeních zraku, to je úkol Světového dne zraku, který pořádá od roku 1990 Mezinárodní agentura pro prevenci slepoty (IABS) ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Cílem akce je mimo jiné pozitivně působit na jednotlivé vlády zemí, aby pochopily důležitost tohoto celosvětového problému a pravidelně vyčleňovaly finance na prevenci slepoty.

“I my považujeme pravidelné kontroly zraku za zcela zásadní. Za stejně zásadní však považujeme sdělit, že i lidé s těžkým zrakovým postižením mohou svůj handicap v mnohém kompenzovat a prožívat zcela naplněný život. A právě pro tyto lidi a situace zde jsme my, Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, krajská TyfloCentra a Tyfloservis, tedy námi zřízené obecně prospěšné společnosti. V případě vážného zhoršení či ztrátě zraku vám poradíme a pomůžeme,“ uvádí Luboš Zajíc, prezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých.

Pravidelnost je základ

Prevence je nejjednodušší a nejlevnější cestou, jak předejít problémům s očima, proto bychom ji neměli podceňovat. Oči jsou v posledních letech zatěžovány také dlouhým sezením před monitorem počítače či obrazovkou. Přinášíme vám užitečné tipy, jak jim alespoň částečně ulevit.

1. Časté mrkání

Práce na počítači je pro oči velmi zatěžující. Při koukání do monitoru totiž méně mrkáme a díky tomu očím chybí zvlhčení. To vede ke vzniku zarudlých očí, které svědí a jsou unavené. Proto je dobré dbát při práci na to, abychom častěji mrkali.

2. Pravidelné pauzy

Poučka zní 20-20-20. Tedy každých dvacet minut odvrátit oči od monitoru a dívat se 20 sekund do dálky, na objekt vzdálený ideálně 20 metrů.

3. Správné nastavení počítače

Také intenzita jasu a barev na monitoru může zrak ovlivnit, stejně jako výška obrazovky a její vzdálenost od očí. Monitor by měl být umístěný mírně pod úrovní očí a nahlížet bychom na něj měli pod úhlem 15 – 20 stupňů, ze vzdálenosti 50 – 60 cm.

4. Světlo a ochranné pomůcky

Osvětlení v místnosti by nás nemělo oslňovat ani se odrážet v monitoru. Při práci je vhodné používat brýle s ochranným filtrem proti škodlivému modrému světlu a/nebo volit filtr přímo pro monitor.

avatar autora
Alena B.
Alena B. je profesionální redaktorka na poloviční úvazek, která píše články zaměřené na zdraví, lifestyle, osobnosti a obecná témata určená ženám. Kromě své redakční činnosti se stará o děti se sníženou schopností samostatnosti, čímž přináší do své práce i osobní vhled a empatický přístup k životním výzvám.
1 komentář
  1. Dobrá je i oční jóga, která oči uvolní a funguje jako přirozená masáž oka. Zjednodušeně se dá říci, že se dělají krouživé pohyby, pohledy různými směry, nahoru, dolů a do různých stran.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů